Çevremizi neden temiz tutmalıyız?

1,519 gösterim
6 Şubat 2012 misafir sordu
7 Şubat 2012 düzenledi
çevremizi temiz tutmalıyız çünkü.....................................?

4 Cevap

0 oy
11 Şubat 2016 Safi cevapladı
 
En İyi Cevap

Çevremizi niçin temiz tutmalıyız?
Temiz ve sağlıklı bir çevre, bütün canlıların yaşayabilmesi için temel koşuldur. Her canlı gibi insanda çevresiyle uyum içinde yaşamak zorundadır. İnsan hayatının devamını sağlayan sağlığı korumak ise, ancak sağlıklı ve temiz bir çevre ile mümkündür. Bu nedenle vücudumuzu ve elbisemizi temiz tuttuğumuz gibi, yaşadığımız; uzak ve yakın çevremiz olan, evimizi, sokağımızı, okulumuzu, sınıfımızı, kısaca içinde yaşadığımız dünyamızı da temiz tutmalıyız.

Dinimizde çevre temizliğinin önemi nedir?
İslam ahlakının temel ilkelerinden biri de çevreyi korumaktır. Yüce Rabb’imiz, evreni en güzel şekilde yaratmış, gökyüzünde ve yeryüzünde bulunan her şeyi insanın emrine vermiştir.(Câsiye suresi, ayet 13) İnsanın huzurlu ve mutlu bir hayat sürmesi için, Allah, ona güzel bir çevre teslim etmiştir. İnsan kendisine emanet edilen çevreyi korumakla görevlidir. Yüce Allah Kur’an’da “Göğü yükseltti ve dengeyi o koydu. Sakın dengeyi bozmayın.” (Rahman 7-8) buyurarak dengeyi bozacak davranışlardan kaçınılmasını istemektedir. Peygamberimiz de “Çevrenizi temizleyiniz” (Tirmizi, Edep, 41) buyurmuştur. Bu nedenle çevreyi korumak dini bir görevdir.


DEVAMI : http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/290991-cevreyi-temiz-tutmak-neden-onemlidir.html#ixzz3zoAdUarV

+1 oy
21 Nisan 2012 misafir cevapladı
Temiz ve sağlıklı bir çevre, bütün canlıların yaşayabilmesi için temel koşuldur Her canlı gibi insanda çevresiyle uyum içinde yaşamak zorundadır İnsan hayatının devamını sağlayan sağlığı korumak ise, ancak sağlıklı ve temiz bir çevre ile mümkündür Bu nedenle vücudumuzu ve elbisemizi temiz tuttuğumuz gibi, yaşadığımız; uzak ve yakın çevremiz olan, evimizi, sokağımızı, okulumuzu, sınıfımızı, kısaca içinde yaşadığımız dünyamızı da temiz tutmalıyız.
0 oy
22 Nisan 2012 misafir cevapladı
Daha sağlıklı yaşayabilmek ve gelecek nesillerin "yaşayabilmesini" sağlamak için. Sadece insanlar değil, doğanın dengesini koruyan tüm canlılar için...
0 oy
23 Aralık 2013 5-b li cevapladı
23 Aralık 2013 düzenledi
sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamımızı sürdürmek ve uzun yaşamamız içinde önemlidir.çevre kirliliği insana ciddi rahatsızlıklar ve koku yüzünden nefes almakta zorluk çekiyoruz vb.
sakın unutmayın çevremizi temiz tutmalı tutmayanı uyarmalıyız
örnek  :
-fabrika dumanı                           
-yere atılan çöpler
-kanalizyasyon atığı
-sigara dumanı vb.durumlar
çevremizi kirletiyor

İlgili sorular

2 cevap 77 gösterim
1 cevap 48 gösterim
6 cevap 6,445 gösterim
15 Mart 2012 misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
15 Çevrimiçi
0 Üye ve 15 Ziyaretçi

10,771 soru

20,127 cevap

0 yorum

2,876 üye

...