Uzay mühendisinin özellikleri ve teknolojiye sağladığı yararlar nelerdir?

30 gösterim
12 Nisan 2012 misafir sordu
13 Nisan 2012 düzenledi

1 cevap

0 oy
13 Nisan 2012 misafir cevapladı
Programın Amacı

Uzay bilimleri ve teknolojisi programının amacı, uzay bilimleri ve uzay teknolojisi konusunda eğitim ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Uzay bilimleri ve teknolojisi programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda, başta matematik, fizik ve astronomi konuları ile ilgili dersler olmak üzere, uzay teknolojisi ile ilgili dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Uzay bilimleri ve teknolojisi programında başarılı olmak için, üstün bir akademik yeteneğe sahip olmak, fizik ve astronomi konularına ve bilimsel araştırmalara ciddi bir ilgi duymak gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Uzay bilimleri ve teknolojisi programını bitirenlere "Uzay Mühendisi" unvanı verilmektedir. Uzay mühendisleri hava ve uzay araçlarının tasarımı ve yapımı, bunların uzaya gönderilmesi, araçların yerden izlenmesi, araçlarla haberleşme vb. işleri yaparlar.

Çalışma Alanları

Uzay mühendisleri Aselsan, Roketsan, TÜBİTAK ve Marmara Araştırma Enstitüsü gibi kuruluşlarda görev alabilirler. Uzay mühendislerinin iş bulma şansı ülkemizin uzay araştırmalarında ilerlemesine bağlı bulunmaktadır.



Uzay mühendisliği, Dünya çevresindeki uzaydan, ekonomik, bilimsel ve teknolojik amaçlı hizmet ve ürün sağlamayı amaç edinen bir mühendislik dalıdır. Uzay mühendisleri, sivil ve askeri kuruluşlarda, Dünya çevresinde yörüngeye konacak insanlı ve insansız uydu ve diğer uzay araçları ve bunları yörüngeye koyacak roketler inşa etmeyi, bunların görev, yol ve planlarını hesaplamayı, bunları sürekli kontrol ederek, görevlerini yerine getirmelerini sağlayan mühendislerdir. Uzay mühendisleri, uzay araçlarında yapılacak bilimsel ve teknolojik amaçlı deneylerin gerçekleştirilmesinde, uyduların haberleşme amaçlarıyla kullanılmasında ve Dünya ile ilgili birçok sivil ve askeri hizmetin gerçekleştirilmesinde de yararlı olurlar.

Türkiye'de Uzay Mühendisliği Bölümü

Türkiye'de sadece İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bulunan Uzay Mühendisliği bölümü, 1986 yılında Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nde kuruldu. Bölümün o zamanki adı "Uzay Bilimleri" idi. İlk yıllarda 10 öğrenci alınan bölümün kontenjanı bugün 30'dur. Alınan derslerin en az %30'unun İngilizce olması zorunluluğu vardır.

Öne Çıkan Dersler

Çoğu seçmeli ders olmakla beraber uzay mühendisliği öğrencilerinin aşağıdaki dersleri alabilmeleri mümkündür:
Bilgisayarla teknik resim, akışkanlar mekaniği, ısı geçişi, termodinamik, aerodinamik, yapay zeka, modern fizik, makina elemanları tasarımı, hava uzay yapıları, ölçme tekniği, otomatik kontrol, deneysel mühendislik, sıkıştırılabilir aerodinamik, yörünge mekaniği, mikroişlemci sistemleri, Composite Materials, yapı tasarımı, taşınım fenomeni, Atittute Determination and Control, Rocket Propulsion, Space Environment, uçuş deneyimleri, hesaplamalı aerodinamik, sayısal kontrol tasarımı, robotiğe giriş, robotik kontrol sistemleri, uzayaracı sistem tasarımı, imal usulleri, aeroelastisite, sistem dinamiği...

İlgili sorular

1 cevap 56 gösterim
1 cevap 94 gösterim
1 cevap 31 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...